Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Tak minął miesiąc w Azji

Dodano: 07/12/2024 - Numer 219 (12/2024)

Co działo się w minionym miesiącu na kontynencie azjatyckim i wokół niego? Poniżej prezentujemy omówienie wydarzeń, które niekoniecznie trafiają na pierwsze strony gazet, lecz są ważne.

Watykan–Chiny

Pomimo że sytuacja katolików jest w Chinach coraz gorsza, Watykan zdecydował się kolejny raz przedłużyć umowę z ChRL. Porozumienie po raz pierwszy podpisano w 2018 roku. Potem zostało one prolongowane na kolejne dwa lata w 2020 i 2022 roku. Tym razem umowa ma obowiązywać przez cztery lata. Jej pełna treść pozostaje tajna, ale wiadomo, że Pekin zgodził się, by papież miał prawo głosu w procesie nominowania biskupów w Kościele oficjalnym, tzw. Patriotycznym Stowarzyszeniu Katolików Chińskich, podporządkowanym komunistycznemu rządowi. W zamian za to Watykan uznał biskupów desygnowanych poprzednio przez władze komunistyczne, akceptując także tych, którzy wcześniej zostali ekskomunikowani. W praktyce wygląda to tak, że zgodnie z porozumieniem to Pekin wskazuje Stolicy Apostolskiej kilku kandydatów na biskupa i spośród nich papież wybiera jednego.

Umowa krytykowana jest nie tylko dlatego, że jej tekst jest owiany tajemnicą, lecz przede wszystkim dlatego, iż przyznanie ateistycznemu reżimowi Komunistycznej Partii Chin (KPCh) kluczowej roli w mianowaniu biskupów katolickich doprowadziło do tego, że Watykan musiał zażądać od kilku podziemnych biskupów katolickich w Chinach, którzy byli lojalni wobec Stolicy Apostolskiej, ustąpienia z urzędu na rzecz tych

     
17%
pozostało do przeczytania: 83%

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów www.panstwo.net

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas [email protected]

W tym numerze